Archiwum

  • Psychospołeczne konsekwencje pandemii COVID-19
    Tom 12 Nr 2 (2020)

    Świat w epoce pandemii stał się nieprzewidywalny, przyszłość stała się niepewna, a społeczeństwo traci poczucie bezpieczeństwa. Pandemia koronawirusa jest zjawiskiem globalnym i ma dużą siłę rażenia. Na przykładzie społecznych reakcji na zagrożenie koronawirusem można stwierdzić, że doszło do powstania paniki moralnej, traumy, które wyrażają się wzmożonym niepokojem, strachem jednostek i grup społecznych przed chorobą i śmiercią.  Szybko rosnąca liczba zarażonych i niespotykana dotąd liczba ofiar śmiertelnych wywołała szok w społeczeństwie. Szczególnie lęk przed śmiercią i chorobą wzmagany ich medialnymi reprezentacjami mógł na trwałe uszkodzić poczucie społecznego bezpieczeństwa. Niepokoje społeczne są generowane przez wprowadzone obostrzenia, zamrożenie gospodarki, wprowadzenie kwarantanny. Problemy związane z ograniczoną możliwością zaspokajania potrzeb społecznych, wzrost obaw przed przyszłością manifestują się przez dolegliwości psychosomatyczne, napięcia i dyskomfort psychiczny. O obecności traumy społecznej mogą świadczyć też niepokoje społeczne, protesty w wielu krajach.

    Pojawienie się pandemii wywołało wiele negatywnych następstw w społeczeństwie. Poza skutkami zdrowotnymi epidemii ujawniają się także reperkusje ekonomiczne, społeczne i polityczne. Wprowadza się lockdown, który oznacza zamknięcie szkół, uczelni, instytucji, całej branży usługowej. Społeczeństwo staje wobec ryzyka bezrobocia, załamania gospodarki, utraty dotychczasowych środków finansowych. Ograniczenia w sferze możliwości swobodnego poruszania się obywateli, społeczna izolacja, niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb sprawiają, że może rodzić się frustracja i agresja. Długotrwałe skutki społecznych i ekonomicznych problemów ujawniają się we wzroście niepewności, agresji i zachowań ryzykownych.

    W związku z powyższym chcemy dokładniej przyjrzeć się aktualnej kondycji społeczeństwa, a także zbadać skutki wpływu pandemii na różne obszary życia społecznego. Oczekujemy, że dzięki zebraniu od autorów tekstów poświęconych psychospołecznym skutkom pandemii zdobędziemy wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania społeczeństwa w czasie kryzysu.

  • Nauka i religia w (po)nowoczesności: kierunki dialogu
    Tom 12 Nr 1 (2020)

    Idea konfliktu nauki i religii należy do kluczowych narracji nowoczesności.
    Jest też elementem jednej z jej ważniejszych autonarracji: opowieści o sobie samej,
    według której doszło na Zachodzie do radykalnego zwrotu cywilizacyjnego, kiedy
    uwolniona racjonalność doprowadziła do gwałtownego przyspieszenia naukowego
    i technologicznego, zerwania ze światem kultury tradycyjnej wraz z jego przesądami
    i wierzeniami oraz wkroczenia w świat nowy, nowoczesny. (...)

    Religia zmienia się i będzie się zmieniać w trakcie nieuniknionego dialogu z nauką.
    Czy zmieni się nauka? Można z pewnością stwierdzić, że obie będą musiały odnaleźć
    nowy język, by mówić o wszechświecie zamieszkiwanym przez istoty ludzkie
    – język być może już ponowoczesny.

    Maria Rogińska

  • Socjologia i komunikacja biznesowa
    Tom 14 Nr 1 (2023)

    Redaktor tomu: hab. prof. UP Andrzej Michalak,

    e-mail: andrzej.michalak@up.krakow.pl

    Współczesne nauki społeczne przeżywają współcześnie nie tylko dynamiczny rozwój badań empirycznych, ale również implementacji praktycznych zawierających różne perspektywy teoretycznych uogólnień. Właśnie  przemiany gospodarcze w Polsce i na świecie  stały się w ostatnich latach jednym z ważniejszych przedmiotów refleksji socjologicznej. Wymienić można między innymi następujące obszary  zainteresowań socjologów w tym względzie:

    1. Społeczne uwarunkowania gospodarki rynkowej
    2. Wolny rynek jako problem socjologiczny
    3. Gospodarka rynkowa a przemiany w zakresie moralności społeczeństwa polskiego
    4. Rozwój przedsiębiorczości w Polsce po roku 1989
    5. Społeczne uwarunkowania zmian własnościowych
    6. Społeczeństwa ryzyka ekonomicznego
    7. Społeczne wymiary polityki ekonomicznej
    8. Socjologiczne oblicza polskiego kapitalizmu
    9. Socjologia pieniądza
    10. Socjologia konsumpcji
    11. Reklama i propaganda biznesowa
    12. Bogactwo i ubóstwo
    13. Przedsiębiorstwo jako problem socjologiczny
    14. Władza polityczna a ekonomiczna
    15. Społeczne patologie w gospodarce rynkowej
  • Socjologia – komentowanie społeczeństwa
    Tom 13 Nr 2 (2022)

    Redaktorzy tomu: Janusz Majcherek, Marcin Gacek (adres e-mail: marcin.gacek@up.krakow.pl)

    Termin nadsyłania streszczeń: 1 czerwca 2021

    Termin nadsyłania tekstów: 30 października 2021

    Opis numeru:

                Tytuł numeru jest jednocześnie zakreśleniem obszaru tematycznego planowanej publikacji. A ten został zdefiniowany w oparciu o założenie, że socjolodzy badający i opisujący społeczeństwo jednocześnie pojawiają się w sferze publicznej jako komentatorzy zjawisk i zdarzeń społecznych – są autorami/autorkami artykułów prasowych, blogów etc. Rolą publicystyki uprawianej nie tylko przez socjologów ale i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych, jest przyjęcie pozycji tłumaczy zjawisk i procesów społecznych, mechanizmów polityczno-ekonomicznych oraz prawnych. Ich zadaniem jest przełożenie naukowego żargonu na język zrozumiały dla szerszej opinii publicznej. Szczególnie dzisiaj wielu naukowców podkreśla konieczność budowania platformy porozumienia pomiędzy światem uniwersyteckim a obywatelami – najważniejszymi decydentami w demokracji. To jedna z możliwości podniesienia  jakości dyskursu publicznego

    Dla części z socjologów jedyną formą aktywności jest praca naukowa i dydaktyczna. Inni łączą badania i nauczanie z publicystyką wchodząc – czy to przez think tanki lub niezależny komentarz intelektualny - w grono public intellectuals. Projektowany tom Studia Sociologica poświęcony jest ukazaniu socjologii jako dyscypliny naukowej w jej wszystkich odmianach. Wszystkich chętnych do opublikowania artykułów naukowych, esejów recenzyjnych, recenzji, sprawozdań z konferencji lub innych wydarzeń ważnych dla socjologów (np. z konferencji, seminariów etc) jak i felietonów, szkiców i komentarzy zapraszamy do przesyłania tekstów na adres: marcin.gacek@up.krakow.pl

  • Obraz współczesnej rodziny
    Tom 13 Nr 1 (2022)

    Redaktor tomu: Mateusz Szast (email: mateusz.szast@up.krakow.pl)

    Termin nadsyłania streszczeń: 30 września 2021

    Termin nadsyłania pełnych tekstów: 30 listopada 2021

     

    Przygotowywany tom periodyku naukowego AnnalesUniversitatisPaedagogicaeCracoviensis. Studia Sociologica  zatytułowany Obraz współczesnej rodziny stawia sobie za cel zwrócenie uwagi autorów na problematykę rodzinną, która od zawsze stanowi istotny element badań socjologicznych. Generalnie chcielibyśmy odpowiedzieć na kluczowe pytania: Jaka właściwie jest współczesna rodzina? Jakim przeobrażeniom ulega instytucja rodziny na przestrzeni ostatnich lat? Biorąc pod uwagę szczegółowy zakres materiału, chcielibyśmy skupić szczególną uwagę autorów na takie aspekty funkcjonowania rodziny, jak: struktura rodziny, role członków rodziny, typy rodzin współczesnych, alternatywne formy życia małżeńsko-rodzinnego, realizacja funkcji rodzinnych w XXI wieku, związki tradycyjne versus związki partnerskie, więzi w rodzinie, niepełnosprawności w rodzinie, rodzina czasowo rozłączona − rodzina migracyjna, rodzina dysfunkcjonalna, teorie doboru małżeńskiego. 

    Nasze zaproszenie kierujemy zarówno do teoretyków, empiryków  i praktyków zajmujących się socjologią rodziny, którzy chcieliby przedstawić swoje stanowiska w dyskusji na forum naszego pisma. Jesteśmy otwarci na nowe teorie, badania w tym zakresie realizowane.

  • Europa Środkowa i Wschodnia: współczesność a wyzwania przyszłości.
    Tom 12 Nr 1 (2021)

    Przez kilkadziesiąt lat, ład światowy był oparty na dwubiegunowym układzie sił, bloku wschodniego (komunistycznego, ZSRR i jego państwa satelickie) i zachodniego (państwa niekomunistyczne), który rozpadł się na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Czynnikami mającymi istotne znaczenie w załamaniu tego układu, były przemiany rewolucyjne w Europie Środkowo-Wschodniej, zwane również Jesienią Ludów. Konsekwencją tych wydarzeń była transformacja systemowa, która zmieniła porządek międzynarodowy. Po rozpadzie rządów komunistycznych, państwa bloku wschodniego, obrały różne drogi rozwoju. Wychodząc ze względnie podobnych warunków społeczno-ekonomicznych około 1990 r., obecnie są na różnych etapach rozwoju i w zróżnicowanej sytuacji społeczno-ekonomicznej. U progu przemian systemowych dość powszechne było przekonanie, że wraz z wolnością, demokracją i pluralizmem nastanie niejako automatycznie dobrobyt i zachodni porządek społeczny. Ponieważ nie we wszystkich państwach i dziedzinach tak się stało, to pozostaje jeszcze wiele pytań o przyszłość i dalszą drogę Europy tej części kontynentu.

    W przygotowywanym tomie, chcielibyśmy opisać przyjęte drogi rozwoju państw Europy Środkowej i Wschodniej i ukazać sytuację społeczno-kulturową. Zapraszamy autorów do podzielenia się wynikami własnych badań i analiz. Mamy nadzieję na ukazanie podobieństw ale i różnic, w takich sferach jak: sytuacja demograficzna, migracje, styl życia i problemy dnia codziennego, system wartości młodzieży i dorosłych, religijność, udział kobiet w życiu społeczno-politycznym, sytuacja gospodarcza.

    Tytuły i streszczenia proponowanych artykułów prosimy przesyłać do 15 marca 2021r., na adres: dorota.czakon@gmail.com  

    Termin nadsyłania gotowych artykułów 31 maja 2021.

  • Psychospołeczne konsekwencje pandemii COVID-19
    Tom 12 Nr 2 (2020)

    Redaktor tomu: dr hab. Piotr Długosz, prof. UP (e-mail: piotr.dlugosz@up.krakow.pl)

    Świat w epoce pandemii stał się nieprzewidywalny, przyszłość stała się niepewna, a społeczeństwo traci poczucie bezpieczeństwa. Pandemia koronawirusa jest zjawiskiem globalnym i ma dużą siłę rażenia. Na przykładzie społecznych reakcji na zagrożenie koronawirusem można stwierdzić, że doszło do powstania paniki moralnej, traumy, które wyrażają się wzmożonym niepokojem, strachem jednostek i grup społecznych przed chorobą i śmiercią.  Szybko rosnąca liczba zarażonych i niespotykana dotąd liczba ofiar śmiertelnych wywołała szok w społeczeństwie. Szczególnie lęk przed śmiercią i chorobą wzmagany ich medialnymi reprezentacjami mógł na trwałe uszkodzić poczucie społecznego bezpieczeństwa. Niepokoje społeczne są generowane przez wprowadzone obostrzenia, zamrożenie gospodarki, wprowadzenie kwarantanny. Problemy związane z ograniczoną możliwością zaspokajania potrzeb społecznych, wzrost obaw przed przyszłością manifestują się przez dolegliwości psychosomatyczne, napięcia i dyskomfort psychiczny. O obecności traumy społecznej mogą świadczyć też niepokoje społeczne, protesty w wielu krajach.

    Pojawienie się pandemii wywołało wiele negatywnych następstw w społeczeństwie. Poza skutkami zdrowotnymi epidemii ujawniają się także reperkusje ekonomiczne, społeczne i polityczne. Wprowadza się lockdown, który oznacza zamknięcie szkół, uczelni, instytucji, całej branży usługowej. Społeczeństwo staje wobec ryzyka bezrobocia, załamania gospodarki, utraty dotychczasowych środków finansowych. Ograniczenia w sferze możliwości swobodnego poruszania się obywateli, społeczna izolacja, niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb sprawiają, że może rodzić się frustracja i agresja. Długotrwałe skutki społecznych i ekonomicznych problemów ujawniają się we wzroście niepewności, agresji i zachowań ryzykownych.

    W związku z powyższym chcemy dokładniej przyjrzeć się aktualnej kondycji społeczeństwa, a także zbadać skutki wpływu pandemii na różne obszary życia społecznego. Oczekujemy, że dzięki zebraniu od autorów tekstów poświęconych psychospołecznym skutkom pandemii zdobędziemy wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania społeczeństwa w czasie kryzysu.

    Spis treści
    Studia Sociologica

    Marian Niezgoda, Zapiski z czasów zarazy

    Kalina Kukiełko-Rogozińska, Krzysztof Tomanek, „Jak pomaga #SzczecinPomaga”. Raport z badań
    Aleksander Cywiński, Kalina Kukiełko-Rogozińska, Przemysław Łonyszyn, Śmieci w
    czasach zarazy – szczeciński fotospacer śladami pandemii
    Karolina Rożniatowska, Psychospołeczne skutki pandemii COVID-19 wśród mieszkańców
    Europy Środkowej. Doniesienie z badań
    Roland Dobrzeniecki – Łukasiewicz, Przemoc w rodzinie w czasie izolacji pandemicznej COVID-19
    Iwona Olszak, Ruch antycowidowy - cyberanarchizm informacji. Wprowadzenie do problematyki
    Małgorzata Krywult Albańska, Przyszłość szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce w świetle ogólnopolskich badań sondażowych
    Dmitry Naumov, Kanstantsin Savitski, Paniki moralne jako narzędzie wiktymizacji politycznej podczas pandemii COVID-19

    Bogdan Więckiewicz, Wpływ Covid-19 na wybrane aspekty życia Polaków
    Viktoriia Sychova, POLITICAL IMPLICATIONS OF QUARANTINE MEASURES IN UKRAINE (AS EXEMPLIFIED BY RESULTS OF LOCAL ELECTIONS-2020)
    Комых Н.Г, Эвристический потенциал интегративной концепции Б. Блинкерта для исследования безопасности в условиях пандемии короновируса

    Janusz Majcherek, Antropolog kultury popularnej-Wojciech Józef Burszta (1957-2021)

     

     
  • Od Crimes of the powerful do przestępstwa jednostki we współczesnym świecie. Z zagadnień globalnej kryminologii i dezorganizacji społecznej
    Tom 11 Nr vol. 2 (2019)

    pod redakcją / edited by: Krzysztof Czekaj, Barbara Wiśniewska-Paź

    http://oldifis.up.krakow.pl/wp-content/uploads/StudiaSociologica2019_2/Sociologica-XI-vol.-2.pdf

    SPIS TREŚCI / CONTENTS

    Krzysztof Czekaj Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

    Barbara Wiśniewska-Paź Uniwersytet Wrocławski

    WSTĘP/PREFACE                                                                                                                                                                    5

    ARTYKUŁY/ARTICLES

    Andrzej Bałandynowicz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

    Synkretyzm w miejsce scjentyzmu poznawczego w myśleniu o resocjalizacji jako systemie kulturowym                     11

    Błażej Kaucz UCC Ireland Organised

    Crime in Poland – A Missing Link                                                                                                                                          35

    Adediran Daniel Ikuomola Adekunle Ajasin University

    Foreign cartels and local accomplices: Criminality and deforestation in the Nigerian forest belt                                48

    Maciej Szostak, Barbara Wiśniewska-Paź, Kamila Zarychta Uniwersytet Wrocławski

    Krymigracja, kryminalizacja migracji a abolicja nieregularnej migracji                                                                          63

    Andrzej Łuczyszyn WSB we Wrocławiu

    Interesy wspierające proces globalizacji jako elementy dezorientacji i ryzyka społecznego                                          75

    Katarzyna Grott Uniwersytet Wrocławski

    Teorie drogi życiowej – konieczność czy wybór?                                                                                                                 86

    Jarosław Stelmach Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Personalnego Apeiron

    Znaczenie interpretacji znamion przestępstwa o charakterze terrorystycznym dla skuteczności prowadzenia działań antyterrorystycznych w Polsce                                                                                                                                            101

    Tomasz Kalisz Uniwersytet Wrocławski

    Zarządzanie ryzykiem powrotu do przestępstwa                                                                                                              112

    Anna Kieszkowska Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

    Rodziny uwięzionych w środowisku lokalnym i konsekwencje pokoleniowe                                                                  125

    Andrzej Kacprzak Uniwersytet Łódzki

    Nieformalne kręgi wsparcia w procesie reintegracji społecznej byłych więź- niów w perspektywie biograficznej     139

    Łukasz Cywiński WSZOP Katowice

    Postpenitencjarna pomoc społeczna, instytucjonalne wsparcie osób opuszczających zakłady karne w Polsce        164

    Andrzej Kościołek Uniwersytet Jana Kochanowskiego 

    Przestępstwa i dezorganizacja społeczna a Smart City – na podstawie strategii z miast średniej wielkości w Polsce 175

    Eugeniusz Moczuk Politechnika Rzeszowska

    Wiedza nauczycieli o używaniu środków psychoaktywnych przez młodzież szkolną. Analiza socjologiczno-kryminologiczna                                                                                                                                                                  190 

    SPRAWOZDANIA/REPORTS WOKÓŁ XVII OGÓLNOPOLSKIEGO ZJAZDU POLSKIEGO TOWARZYSTWA SOCJOLOGICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Krzysztof T. Konecki Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

    Samotność socjologa, czyli o niedoświadczaniu tego, co podstawowe. Esej socjologiczny                                          205

    Marcin Gacek Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

    Ja, My, Oni? Socjolog, społeczeństwo, perspektywa obserwatora (nie)zaangażowanego                                            210

    Mateusz Szast Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

    Wymiana myśli, integracja środowiska – sprawozdanie z XVII Ogólnopolskiego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Socjologicznego we Wrocławiu                                                                                                                                          215 

  • Dziedzictwo reformacji Wymiar społeczno-kulturowy
    Tom 9 Nr 2 (2017)

    Piotr Stawiński (red.)

    Pięćsetna rocznica wystąpienia Marcina Lutra staje się okazją do refleksji nad kulturowym i społecznym dziedzictwem reformacji. Prowokuje wiele pytań dotyczących jej wpływu na obszar idei filozoficznych, rozwój nauki, politykę i ekonomię. Warto np. podsumować stuletnią dyskusję nad tezami Maxa Webera – ich aktualnością w świetle najnowszych badań. Interesujące jest także rozważenie pytania o różne społeczne wizje protestantyzmu, o projekty organizacji państwowych czy recepty na lokalne konstrukcje wspólnotowe. Osobnym zagadnieniem jest rola protestantyzmu w kulturze polskiej, nie tylko w dobie reformacji, ale także w nowszej i najnowszej historii. Czy obecny wśród polskich protestantów topos „soli ziemi” znajduje potwierdzenie w aktywności publicznej – np. społecznej czy gospodarczej. Skala oddziaływania tak samych idei jak i konkretnych przykładów aktywności wyznawców protestantyzmu na ziemiach polskich rzadko była tematem badaczy kultury religijnej, socjologów czy kulturoznawców. Najczęściej ograniczano się do dokumentacji historycznej, którą warto dzisiaj poszerzyć o wnioski z badań nad kulturą religijną, np. w rozumieniu Stefana Czarnowskiego.

    SPIS TREŚCI / CONTENTS

    WSTĘP / EDITOR'S INTRODUCTION

    Piotr Stawiński, Dziedzictwo reformacji.Wymiar społeczno-kulturowy, s. 5-9

    Pełny tekst/Full text

    ARTYKUŁY/ARTICLES

    Michał Warchala, Max Weber, Werner Sombart i spór o znaczenie reformacji dla genezy zachodniej nowoczesności, s. 10-25

    Pełny tekst/Full text

    Maria Rogińska, "Niezamierzona reformacja" i początki nowoczesnej nauki, s. 26-43

    Pełny tekst/Full text

    Jerzy Sojka, Dziedzictwo teologiczne Marcina Lutra jako inspiracja dla współczesnej krytyki globalizacji, na przykładzie publikacji Światowej Federacji Luterańskiej, s. 44-55

    Pełny tekst/Full text

    Bogusław Tondera, Irenizm - irenologia. Bartłomiej Bythner Starszy (1559?-1629) i Witold Benedyktowicz (1921-1997) - dwa protestanckie spojrzenia na problematykę pokoju, s. 56-69

    Pełny tekst/Full text

    Antoni Szwed, Oliver Cromwell - purytatnin doskonały?, s. 70-86

    Pełny tekst/Full text

    Mariusz Misztal, Johna Knoxa opinia na temat rządów kobiet, s. 87-100

    Pełny tekst/Full text

    Paulina Napierała, Relacje między purytanami a kwakrami w XVII-wiecznej Nowej Anglii, s. 101-124

    Pełny tekst/Full text

    Grzegorz Pełczyński, Religijno-ideowe i społeczne źródła rosyjskiego ewangekalikalizmu, s. 125-142

    Pełny tekst/Full text

    Bożena Domagała, Polski Narodowy Kościół Katolicki a dziedzictwo reformacjis. 143-155

    Pełny tekst/Full text

    Grażyna Kubica, Krakowscy ewangelicy w społeczno-kulturowym krajobrazie miasta - od reformacji do połowy XIX wieku. Szkic z antropologii historycznejs. 156-186

    Pełny tekst/Full text

     Iwona Kłóska, Kultura zaufania. Charakter współzależności w warunkach zróżnicowania kulturowego środowiska pracys. 187-197

    Pełny tekst/Full text

     Sławomir Cebula, Adaptacja społeczna członków wspólnoty sikhijskiej w Raszynies. 198-207

    Pełny tekst/Full text

    SPRAWOZDANIA/REPORTS

    Michał Warchala, Powinowactwo z wyboru - Peter Berger między socjologią a teologiąs. 208-213

    Pełny tekst/Full text

    Dorota Czakon-Tralski, "Religia i historia" . Sprawozdanie z Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej w Mińsku, kwiecień 2017s. 214-218

    Pełny tekst/Full text

    Grzegorz Kubiński, Sprawozdanie z 13.Konferencji Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego, Ateny 29.08.2017-1.09.2017 "(Un)Making Europe: Capitalism, Solidarities, Subjectvities"s. 219-222

    Pełny tekst/Full text

    Mariola Kulon, Bogdan Pliszka, Uwagi na kanwie raportu ze zwiadu badawczego. Albania 2016s. 223-230

    Pełny tekst/Full text

    RECENZJE/REVIEWS

    Michał Warchala, John Witte, Reformacja praw. Prawo, religia i prawa człowieka w kalwinizmie u progu nowoczesności. Tłum. M. Dybowski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017, s. 231-235

    Pełny tekst/Full text

    Jakub Drath, Dziedzictwo kulturowe Reformacji w perspektywie polskiej i europejskiej: w 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; red. K. Pilarczyk, współpraca W. Gajewski, Wydawnictwo Antykwa, Kraków 2017, s. 236-239

    Pełny tekst/Full text 

    AUTORZY/AUTHORS, s.240

    Autorzy/Authors

  • Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych mediów
    Tom 9 Nr 1 (2017)

    Jadwiga Mazur (red.)

  • Komunikacja międzykulturowa w wielokulturowym społeczeństwie
    Tom 7 Nr 2 (2015)

    Komunikacja międzykulturowa w wielokulturowym społeczeństwie

    pod redakcją: Marii Pauli MALINOWSKI RUBIO

    Studia Sociologica VII (2015), vol. 2 (całość)

    SPIS TREŚCI

    WSTĘP

    María Paula Malinowski Rubio, Wstęp s. 5-11

    Pełny tekst

    María Paula Malinowski Rubio, Preface s. 12-17

    Pełny tekst

     ARTYKUŁY

    Leszek KorporowiczKomunikacja międzykulturowa w perspektywie praw kulturowych, s. 18-34

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Sylwia Jaskuła, Wirtualna transformacja międzykulturowych kompetencji komunikacyjnych. O przemianach w pedagogice komunikacji, s. 35-49

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Aleksandra Winiarska, Mediacje międzykulturowe – rola i kompetencje mediatoras. 50-64

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Izabela Korbiel, Komunikacja międzykulturowa w czasie kryzysu, s. 65-76

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Piotr Stawiński, Religia w społeczeństwie wielokulturowym. Wybrane aspektys. 77-88

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Tomasz Paklepa, Komunikacja i tożsamość w małżeństwach mieszanych religijnie. Na przykładzie związków Polek z Arabami, s. 89-105

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Marek Butrym, Studenci zagraniczni w Lublinie. Studenci socjologii KUL, UMCS i medycyny Uniwersytetu Medycznego o swoich zagranicznych kolegachs. 106-119

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Elizabeth Goode, Autoethnography from ‘In-between’: An Account of the Cultural Identity Construction of a Korean-Australian Adoptee, s. 120-138

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Andrzej Porębski, Instytucjonalne uwarunkowania komunikacji międzykulturowej (na przykładzie historycznej analizy zmian w szwajcarskich instytucjach federalnych), s. 139-148

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Oleg Yarosh, Komunikacja a inkulturacja w wieloetnicznych sufickich wspólnotach Berlina, s. 149-165

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Władimir Fadieiev, Tożsamość i schizmogeneza. O społeczno-kulturowych uwarunkowaniach kryzysu ukraińskiego, s. 166-180

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Dorota Dziewanowska, Aspekt kulturoznawczy w kształceniu językowym studentów rusycystyki (w świetle rosyjskiej literatury glottodydaktycznej oraz praktyki nauczania rosyjskiej etykiety językowej), s. 181-193

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Andrzej Nikitorowicz, Przemiany tożsamości na przykładzie Ukraińców Podlasia, s. 194-206

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    Andrzej Dróżdż, Czytelnictwo przedmiotem manipulacji w czasach stalinizmu w Związku Sowieckim i Polsce, s. 207-226

    Abstract   Streszczenie   Pełny tekst

    RECENZJE

    Małgorzata Krywult-Albańska, Globalne nierówności w ujęciu wielowymiarowym,Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015 (Therborn Göran)s. 227-234

    Pełny tekst

    SPRAWOZDANIA

    Dorota Czakon, Sprawozdanie z Konferencji Komunikacja międzykulturowas. 235

    Pełny teks

    AUTORZY, s.236

    Pełny tekst

  • Ciało w przestrzeni społecznej. Współczesne problemy i wyzwania socjologii medycyny
    Tom 7 Nr 1 (2015)

    Teresa ZBYRAD (red.)

    SPIS TREŚCI

    Teresa Zbyrad, Wstęp s. 5-8

    ARTYKUŁY

    Katarzyna Gurczyńska-SadyGroźba zezwierzęcenia z wnętrza cywilizacjis. 9-17

    Hanna Dębska, Somatyzacja dominacji. Ciało w teorii socjologicznej Pierre’a Bourdieu, s. 18-38

    Jarosław Barański, Ciało i jego medioplastia. Uwagi wstępne na temat obrazowości ciałas. 39-53

    Radosław Łazarz, Ukryte piękno ciała. Wybrane aspekty konstrukcji ciała jako przedmiotu społecznego, s. 54-66

    Teresa Zbyrad, Przekształcanie ciała – tatuaż i piercing. Motywy osobiste i znaczenie społecznes. 67-77

    Beata Tobiasz-Adamczyk, Wybrane aspekty relacji pomiędzy socjologią medycyny a socjologią chorobys. 78-96

    Antonina Ostrowska, Kobiety 50+ w Polsce. Między wyzwaniami społecznymi a możliwościami zdrowotnymis. 97-114 

    Justyna Przybyło-Szlachta, Psychospołeczne uwarunkowania i konsekwencje otyłości i zaburzeń obrazu siebies. 115-122

    RECENZJE

    Katarzyna Gurczyńska-Sady, Człowiek jako słowo i ciało.W poszukiwaniu nowej koncepcji podmiotu,Universitas, Kraków 2013 (Ireneusz Ziemiński)s. 123-135

    Barbara Józefik, Kultura, ciało, (nie)jedzenie. Terapia. Perspektywa narracyjno-konstrukcjonistyczna w zaburzeniach odżywiania,Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014 (Ewa Czerwińska-Jakimiuk)s. 136–138

    Religion long forgotten. The importance of religion in education towards civil society, red. Dariusz Stępkowski, Andrzej Murzyn, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2014 (Piotr Stawiński)s. 139-142

    Antonina Sebesta, Etyka i ethos „ludzi gór”, Fundacja im. Zofii i Witolda Paryskich, Zakopane 2014 (Janusz A. Majcherek)s. 143-145

    AUTORZY, s.146

  • W stronę demografii zaangażowanej. Procesy demograficzne a problemy społeczne współczesnego świata
    Tom 6 Nr 2 (2014)

    Małgorzata KRYWULT-ALBAŃSKA (red.)

    SPIS TREŚCI

    WSTĘP

    Małgorzata Krywult-Albańska, Procesy demograficzne a problemy społeczne współczesnego świata, s. 5-9

    Małgorzata Krywult-AlbańskaDemographic processes and social issues in the contemporary worlds. 10-14

    KONTEKSTY

    Krystyna Kluzowa, Długoterminowa opieka domowa nad niesamodzielnymi seniorami w starzejącej się Europie, s. 15-33

    Monika Adamczyk, Proces starzenia się populacji szansą na wzmocnienie działalności woluntarystycznej i prywatnych przepływów międzypokoleniowych w społeczeństwie polskim, s. 34-52

    Elżbieta Nieroba, Starzenie się społeczeństwa a przyszłość muzeums. 53-63

    Dorota Nowalska-Kapuścik, Demograficzne determinanty wzorów zachowań konsumpcyjnych. Uprzywilejowani czy marginalizowani–rozważania o sytuacji konsumentów „trzeciego wieku” w kontekście globalizacji rynku, s. 64-85

    Anna Prokop, Natalia Ożegalska-Łukasik, Marketing społeczny a stygmatyzacja osób starszych z demencją i depresją oraz ich rodzin w wybranych krajach Europys. 86-106

    Marzena Kruk, Zaburzenia psychiczne migrantów – analiza socjologicznas. 107-121

    Maria A. Abramova, Galina S. Goncharova, Indigenous minority peoples of Russia:the dynamics of national policy, transformation of family and marriage relationss. 122-140

    Anton Lisnik, Katarina Greňová, Elimination of social inequalities as a prerequisite for reducing the risk of infectious diseasess. 141-155

    Małgorzata Krywult-Albańska, Wzrost demograficzny a perspektywy wyżywienia ludności świata. Zarys problemus. 156-171 

    VARIA

    Inga Subbotina, Demographic processes in Ukraine in the second half of the 20th – beginning of the 21st century in historical perspectives. 172-183

    Karolina Krupa-Kotara, Andrzej Więcław, Fundusz pielęgnacyjny – odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Propozycje zmians. 184-192

    RECENZJE

    Ewa Czerwińska-Jakimiuk, Adam A. Zych, Przekraczając „smugę cienia”. Szkice z gerontologii i tanatologii.Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, Katowice, 2013, ss. 411, s. 193-197

     

  • SECULARIZATION, DESECULARIZATION, POSTSECULARISM
    Tom 6 Nr 1 (2014)

    Michał WARCHALA (red.)

    CONTENTS

    PREFACE

    Michał Warchala, Wprowadzenie: Sekularyzacja jako źródło cierpieńs. 5-8

    Michał WarchalaIntroduction: Secularization and its discontentss. 9-12

    CONTEXTS

    Łukasz Kutyło, Między sekularyzacją a desekularyzacją. W poszukiwaniu globalnej teorii przemian religijnych/Between secularization and desecularization. Toward a global theory of religious change, s. 13-27

    Andrii Baumeister, Sekularyzacja i prawomocność Nowoczesności/Secularization and legitimacy of the Modern Age, s. 28-38

    Jennifer Guyver, Meaning under the Nova-Effect: The Role of Substantive and Functional Definitions in Charles Taylor’s A Secular Ages. 39-50

    Maria Rogińska, Sacrum ponowoczesne. Nauka i nowa duchowość w poszukiwaniu całości/The postmodern sacred. Science and spirituality in their search for the wholes. 51-68

    Stanisław Obirek, Pluralizacja, sekularyzacja, postsekularyzm/Pluralization, secularization, postsecularisms. 69-82

    Robert Borkowski, Teologia polityczna dżihadyzmu w perspektywie antropologii polityki/Jihadist political theology from the perspective of the anthropology of politicss. 83-98

    RESEARCH

    Panagiotis Pentaris, Religion, Secularism and Professional Practices. 99-109

    Erdem Damar, Complexities of the Secular/Islamic Divide and Multiple Secularisms in Turkey: The Anti-Capitalist Muslims in the ‘Gezi Park’ Protestss. 110-125

    Viktor Yelensky, Religion and Nation-Building in the Epoch.of Desecularization: The Case of Ukraine, s. 126-143

    Andrzej Gołąb, Poglądy wierzących i niewierzących. naukowców na to, jakie cechy przypisuje Bogu większość Polaków/What believer and non-believer Polish scholars think about the traits ascribed to God by the majority of Poles, s. 144-162

    Andrzej Pankalla, Anna Wieradzka, Ponowoczesna tożsamość religijna młodych Polaków z perspektywy koncepcji Jamesa Marcii i Koena Luyckxa/Young Poles’ religious identity from the perspective of J. Marcia’s and K. Luyckx’s conceptions of identity, s. 163-177

    COMMENTARIES AND REPORTS

    Piotr Stawiński „Filozofia na użytek publiczny” – rola nauk społecznych według Roberta N. Bellaha, s. 178-184

    Dorota Czakon,  Sprawozdanie z sympozjum Nowe oblicza duchowości (Kraków 28–29 X 2013), s. 185-186

    Authors, s.187

  • The Individual: Contexts, Relations, Research
    Tom 5 Nr 2 (2013)

    pod redakcją: Anny KARNAT-NAPIERACZ

    SPIS TREŚCI

    WSTĘP

    Anna Karnat-Napieracz, O wielowymiarowości jednostki, s. 5-8

    Pełny tekst

    Anna Karnat-NapieraczOn the Multi-dimensionalism of the Individual, s. 9-12

    Pełny tekst

     KONTEKSTY

    Petr Smirnow, Osobowość jako społeczny wymiar natury człowieka, s. 13-28

    Abstract    Streszczenie    Pełny tekst

    Tomasz Warczok, Iluzja „ja”. W stronę relacyjnego widzenia podmiotu działającego, s. 29-41

    Abstract    Streszczenie    Pełny tekst

    Marzenna Jakubczak, Koncepcja Ja w filozofii sankhja-jogi na tle tradycji zachodniej.Porównawcze zestawienie wybranych stanowisks. 42-53

    Abstract    Streszczenie    Pełny tekst

    Katarzyna Haremska, Indywidualizm, samotność, bunt. Koncepcja obywatelskiego nieposłuszeństwa Henry’ego Davida Thoreaus. 54-72

    Abstract    Streszczenie    Pełny tekst

    RELACJE I BADANIA 

    Ihsan Cetin, The Possibility of Multiculturalism in a Nation State: A Debate on Europe and the Millet Systems. 73-85

    Abstract    Streszczenie    Pełny tekst

    Ingrid Grosse, Individualisation and the Development of Voluntary Activitiess. 86-99

    Abstract    Streszczenie    Pełny tekst

    Ewelina Warumzer, Wzór idealnej randki a współczesne dążenie do doskonałego związkus. 100-116

    Abstract    Streszczenie    Pełny tekst

    Peter M. Jansson, An Explorative Single Case Study of the Therapist’s Perspectives on Power, Emotions and Identity Changes in Cognitive Behavior Therapy against Men’s Violence in Swedens. 117-134

    Abstract    Streszczenie    Pełny tekst

    Cahit Aslan, Ethnicity as a Social Movement. A Comparative Study on the Nusayrian and the Kurdish Ethnic Groups in Turkey, s. 135-152

    Abstract    Streszczenie    Pełny tekst

    RECENZJE

    Natalia V. Monakhowa, Oksana Zabuzhko’s 'Field Research in Ukrainian Sex' and Audre Lorde’s 'Zami: A New Spelling of My Name': Constructing Collective Women’s Identity through Autofictions. 153-164

    Pełny tekst

    Michał WarchalaRatowanie duchowości: Jürgen Habermas 'Między naturalizmem a religią', przeł. M. Pańków, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, s. 165-169

    Pełny tekst

    SPRAWOZDANIA

    Dorota CzakonPolityka młodzieżowa – problemy i perspektywy (Молодіжна політика: Проблеми та перспективи). Sprawozdanie z międzynarodowej konferencji w Drohobyczu, s. 170-174

    Pełny tekst

    KOMENTARZE

    Iryna Bochar, The Role of the Individual in the North American Security System, s. 175-184

    Pełny tekst

    Marta JuzaEwolucja pojęcia społeczności wirtualnej w naukach społecznych. W dwudziestą rocznicę ukazania się pracy Howarda Rheingolda 'The Virtual Community. Homesteading on the Electronic Frontier', s. 185-187

    Pełny tekst 

    Authors, s. 188